Relacja z wydarzenia
Opis relacji
W dniu 15.10.2019 w siedzibie Wielkopolskiej Wyższej Szkoły Społeczno-Ekonomicznej w Środzie Wlkp. Partnera Kampanii Społecznej „Dni uczenia się dorosłych 2019” zrealizowano autorski warsztat „Profilaktyka egzystencjalna wobec kryzysu życiowego” (ID 358), który został opracowany i przeprowadzony przez Jolantę Spętana. Udział w warsztacie zgłosiło 9 uczestników, mieszkańców województwa Wielkopolskiego tworzących zróżnicowaną pod względem płci, wieku, miejsca zamieszkania oraz wykonywanego zawodu grupę.
W pierwszej części warsztatu bazując na metodzie wykładowej z elementami aktywizacji grupy, przekazano uczestnikom wiedzę z zakresu kryzysu życiowego (obejmującą rodzaje, przyczyny, skutki, etapy kryzysu), katalog zachowań autodestrukcyjnych (pośrednich i bezpośrednich), syndromu presuicydalnego, a także profilaktyki egzystencjalnej z odniesieniem do teorii sensu życia V. Frankla oraz odporności psychicznej (czynniki ryzyka, czynniki ochronne). Przedstawiono również wybrane formy wsparcia zarówno instytucjonalnego jak i środowiskowego.
Druga część warsztatu obejmowała zestaw praktycznych ćwiczeń dotyczących wskazania zróżnicowanych zasobów wobec kryzysu, mających na celu podniesienie kompetencji w zakresie radzenia sobie w sytuacjach kryzysowych.
W ramach jednego z ćwiczeń uczestnicy zaproszeni zostali do jego kontynuacji po zakończeniu warsztatu. Na zakończenie zajęć wręczono uczestnikom pisemne potwierdzenia udziału w warsztacie.
Liczba uczestników: 9
Profilaktyka egzystencjalna wobec kryzysu życiowego
Rodzaj wydarzenia: Warsztat/szkolenie/trening/seminarium/spotkanie/dyskusja
Województwo: wielkopolskie
Miasto: Środa Wielkopolska
Organizator: Wielkopolska Wyższa Szkoła Społeczno-Ekonomiczna w Środzie Wlkp.
Data wydarzenia: 2019-10-15 16:00 - 2019-10-15 17:30
Opis wydarzenia
Główne cele warsztatu skupiają się wokół: 1) Przekazania wiedzy z zakresu profilaktyki egzystencjalnej i kryzysu życiowego dotyczącej: a) przyczyn, skutków, rodzajów sytuacji kryzysowych, w tym kryzysu egzystencjalnego związanego z brakiem poczucia sensu życia, b) ryzyka zachowań autodestrukcyjnych, w tym również zamachów samobójczych, c) czynników ryzyka i czynników ochronnych, d) profilaktyki egzystencjalnej. 2) Wzmocnienia kompetencji w obszarze: a) samodzielnego radzenia sobie w sytuacji kryzysowej bazując na zasobach, b) szukania pomocy/wsparcia środowiskowego/specjalistycznego, c) uwrażliwienia i rozpoznawanie symptomów kryzysu egzystencjalnego u innych, zwłaszcza u osób bliskich.
Do kogo skierowane jest wydarzenie ?
Wydarzenie skierowane jest do osób dorosłych na różnych etapach i w różnych fazach życia, zainteresowanych poszerzeniem wiedzy i wzmocnieniem kompetencji w zakresie profilaktyki egzystencjalnej oraz radzenia sobie w sytuacji kryzysu życiowego.